Příprava cesty na Kubu a naše zážitky 2011
Zatím zde najdete spíše moje postřehy než ucelené informace o komplexní přípravě ,ale to se může časem změnit. Budu doplňovat.
S čím je potřeba počítat ....
Silnice na Kubě :
Jesli máte ten výborný nápad půjčit si na ostrově svobody auto ,vězte ,že to bude zážitek na celý život . Hlavní tahy mezi městy jsou na celkem slušné úrovni a stav silnic se stále zlešuje . Hodně jsme viděli jak se silnice opravují. Nicméně počítejte ,že vaše průměrná/někdy maximální rychlost bude cca 70km/hod. U Santiaga de Cuba i méně a je tu velký počet policistů, vojáků a mimořádně velkých děr v silnici . Zákeřné je to ,že si říkáte ,že jedete po docela slušné asfaltce a najednou vidíte půlmetrovou díru a máte co dělat ,aby jste se vyhli nebo zabrzdili . Takže po nějaké době se vaše rychlost ustálí na 70tce .
Semafory jsou na křižovatce umístěné různě ,ale převládá pozice uprostřed křižovatky a semafor je na ležato . někdy je semafor ,až za křizovatkou...Takže pozor. V velkých městech se objevuje španělský nápis ,že můžete na křižovatce odbočovat v vpravo ( i když je červená) pokud nikdo nejede. zvykněte si ,že pokud Vás jekékoliv auto bude předjízdět bude troubit a to samé čeká od Vás.
Alkohol za volantem.
Né , že bych chtěl někoho navádět ,ale podle informací našeho delegáta a našich zkušeností... to moc neřeší ,pokud něco neprovedete... Policisté prý ani neznají co to je dechová zkouška. Sám jsem viděl jeden případ jak se řídič obsluhuje za jízdy... zajímavé je že jsme viděli žádnou bouračku ,asi díky všeobecné opatrnosti kubánců a nízké rychlosti.
Navigace :
Protože jsme měli v plánu projet celou Kubu důkladně jsme se na to připravili. Silnice jsou velmi špatně značené a to včetně hlavních tahů.Mapu kterou jsme dostali k autu byla na nic a mapu kterou jsme si koupili ČR jsme z důvodu gps ,brali jako zálohu.
My jsme měli sebou netbook s programem Oziexplorer a drátovou GPS . Mapy jsme si vytvořili pomoci programu Google Ozi. (Kdyby měl někdo o GPSku zájem ať mě kontaktuje už ji asi nebudu potřebovat a budu ji prodávat.) . Dále jsme měli jako zálohu i pda s programem Ozi takže jsme se mohli orientovat i v městě při pěší chůzi (tady by asi netbook působil dost nepatřičně). Tady by,ale i papírová mapa v pohodě stačila. (také jsme měli i průvodci o Kubě)
Program Oziexlorer nefunguje jako např. Tomtom ,ale i zde si můžete dopředu naplánovat trasu a podle ní pak jet.
Aktualizace 2013: Pro telefony s Androidem lze stáhnout mapy Kuby do telefonu a poté se off-line navigovat.
Důležité upozornění . Na Kubě je zakázáno mít GPS a proto je dobré se s tím nikde nechlubit a před policejními kontrolami je preventivně uschovat. Policejní check pointy jsou vždy u výjezdu z měst . Je značen dopředu dopravní značkou a musíte zde jet velmi pomalu ,aby vás případně mohli zkontrolovat. Což se nám asi 3x stalo. Mimo jiné policejní stanoviště mají drtivé většině webkamery v 6metrové výšce takže takže vám krásně vidí do auta.
Takže naše navigační výbava byla tato:
Netbook s gps + nabíječka do auta. (V autopůjčovně je dobré vyzkoušet, jestli zástrčka funguje, ta naše nefungovala)
PDA s vestavěnou GPS
Papírové mapy, průvodce a pusa. (Trochu španělsky je určitě dobré umět)
Doporučená literatura před cestou :
Cuba Libre Petr Horký a Miroslav Náplava
Mobilní sítě:
Je zde jeden operátor .
Kvalita hovorů: Havana - hovor vypadává pouze na nouzové použití.
Santiago De Cuba - vůbec jsme se nespojili.
Baracoa - naprosto bez problému .
Cienfuegos - naprosto bez problému .
Varadero -naprosto bez problému .
Jinak asi nejlepší ceny má Vodafone 20min. jeden příchozí hovor stojí 80kč.
MMS nefunguje . I když vám v ČR operátor bude říkat ,že ano není to pravda. Jak v Vodafonu tak v O2 mi řekli ,že mms fungují ,ale moje/i cizí praktická zkušenost je opačná . ( Mimo jiné měl jsem sebou 2 telefony ani na jednom nefungovali. ) (HTC Touch HD a Nokia 3100.)
Internet :
V každém hotelu se dalo jít na internet. Cena za hodinu se pohybovala kolem 6CUC cca 6 euro. V dražších hotelech je i Wi-Fi připojení.
Co sebou nebrat :
Alkohol ... Na to jsou Kubánci specialisti takže by to bylo nošení dříví do lesa . Pro vaši informaci láhev Havany Club - Blanco stojí cca 65kč.
Repelent jsme taky nevyužili ,ale je možné ,že v období deštů to může vypadat jinak.
Pláštěnka... taky jsme ji nevyužili . Přeháňky jsou vydatné ,ale krátké. Dá se to vydržet bez ní.
Co vzít sebou určitě.
Mikina , Větrovka . Večer nebo pralese po dešti či v horách se určitě hodí.
Pevné sandáli , Vaše léky a opalovací krém 20-30 , plavky , sluneční brýle.
Doporučení :
Nepít místní vodu , ani kostky ledu v drincích. Pouze balenou vodu a rum.
My jsme se tím neřídili a měli jsme problém. Na Varaderu jsme problém ve formě průjmu neměli.
Co ochutnat : Rum ,rum , rum , krokodýlí stejk , banány připravené jako naše bramborové chipsy a mnoho dalšího...
Velmi dobrý rum je Havana Club (Jakýkoliv). Kubánci vám ,ale spíš budou nalévat rum Mulata .Tady najdete informace o Havana Clubu. www.kultbikes.euweb.cz/ome/rum/
Všeobecné klišé o Kubě nebo kubáncích (realita na Kubě)
Mladí kubánci nekouří doutníky ,ale cigarety. Doutník jsme viděli u jednoho jediného staršího kubánce.
Budete se divit ,ale kubánci chodí velmi čistě a moderně oblečení . Turisti si při pohledu na ně připadají jako ošklivá spocená prasátka.
Plat kubánce je cca 240 kč za měsíc + lístky na jidlo atd...
Pokud Vás uvidí Kubánec v tričku Adidas nebo Nike 100% se Vás zeptá za kolik by jste ho prodal. Jsou po těchto značkách uplně šílení. Naprosto nechápu.
Jak se domluvíte ?
V hotelech po celé kubě klidně anglicky. V Havaně a Varaderu se Vám taky možná poštěstí domluvit anglicky ,ale jinak je dobré umět pár frází španělsky. Na internetu jsem před cestou někde našel tyto fráze tak tady jsou. Jinak jsem měl sebou slovník a v netbooku překladač. Nebylo to ,ale moc potřeba.
www.kultbikes.estranky.cz/clanky/spanelstina-a-anglictina-pro-cestu-na-kubu.html
Zde najdete mapu Kuby pro orientaci kde co je ..
https://kultbikes.estranky.cz/fotoalbum/mapa-kuba/
Jídlo ...kubánské speciality:
ajiaco: hustá polévka z kořenové zeleniny a dušeného masa
aguja, castero: různé druhy mečouna
carne de caguama: maso z mořské želvy
carne de cocodrilo: maso z krokodýla
congrí: bílá rýže s červenými fazolemi
crema Aurora: tomatová polévka s vmíchaným sýrem
crema de queso: hustá polévka s tvrdým sýrem emperador
frituritas de malanga: smažené noky z malangy (hlízovitá rostlina podobná bramborám)
cherna: mořský kanic
chicharritas: pečené slané banány
chicharrones: velké vepřové škvarky
langusta con salsa de tomate: langusta s tomatovou omáčkou pargo
Moros y Cristianos (= arroz morro): bílá rýže s černými fazolemi
pasta de guayaba con queso: sýr s pastou z guavy (druh ovoce)
picadillo a la habanera: mleté maso po kubánsku
Peníze : Na Kubě jsou dvě základní měny, peso nacional (národní peso) a peso convertible (konvertibilní peso). Turisté většinu času používají konvertibilní peso , za které koupíte vše.Pesos nacional uplatníte menších městech výmečně i v Havaně ,ale ne v místech kde se pohybují turisti. (tržiště s ovocem a zeleninou, maso,vajíčka...) S touto měnou je vše výrazně levnější a tu samou věc koupíte minimálně o 1/3 levněji. Já koupil plechovku Tu Coly za 10CUP jinak se běžně prodávala za 1CUC. Nebo jsem našel i ochodák něco jako Prior za CUP kde měli uplně vše i tretky pro turisty. Takouvou dřevěnou krabičku jsem předtím koupil za 5CUC a tam za 40 CUP.
Přibližné kurzy : 1CUP 1 koruna česká
1CUC 24korun českých
Měnu CUC I CUP jsme směnili vždy v Cadeca - směnárna je centrech měst nebo ve větších hotelech. V hotelu vám také rádi promění CUC ,ale je to za horší kurz. Jinde nebo na ulici bych to nezkoušel. Dá se vybírat i z bankomatu ,ale nesmíte mít americkou banku .
Otázky : Jesli vás něco zajímá co tady není tak mi napište na kultbikes@centrum.cz
Poslední vložení novinek 24.3.2012
Náhledy fotografií ze složky KUBA ART