Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kuba 2013

Ahoj. Tak jsem se právě vrátil z Kuby. (naposled)                 Napsáno 6.1.2014

A postupně vám budu zde psát mé zážitky z cesty.

Při mojí poslední cestě jsem chtěl důkladněji nafotit Havanu a západ Kuby a přitom si i odpočinout a zrelaxovat.

Havana je jak vroucí kotel. Pořád se tady něco zajímavého děje a je se na co koukat. Vše je tak jiné než u nás, že si připadáte jak v nějakém starém filmu. Ideální je, když si vás na chvilku  přestanou všímat a stanete se součástí tohoto divadla. Je to fotografický ráj. Od mé první návštěvy Havany před 5 lety se to tu hodně změnilo. Přibylo bohužel otravných neodbytných amigos, kteří vám nabízí ubytování, jídlo, doutníky i lechtivé služby.. Ubylo temných uliček, které byly hned vedle známých památek, tudíž se vytratilo takové starodávné kouzlo. Tohle kouzlo najdete již jen v odlehlých vesničkách daleko od hlavního města nebo turistických oblastí. V Havaně jsme navštívili mimo jiné známá turistická místa jako je Hotel Nacional de Cuba, kde je krásný park situovaný na skále. Ve skále je bunkr, kde řídil Fidel za karibské krize Kubu. Je odsud krásný výhled na Malecón.

_dsc2387.jpg

Dále jsme šli po Hemingwayových stopách. Dle jeho věty "My mojito in the Bodeguita del Medio and my daiquiri in the Floridita" jsme navštívili bar Bodeguita del Medio, kam jsme šli na večeři a přivítala nás místní kapela, hosté tančili, prostě parádní atmosféra. Došli jsme také na daiquiri do Floridity, kde opět hrála kapela a zpívala k tomu výborná zpěvačka.

 

_dsc2703.jpg

_dsc2716.jpg

 

Jednen z našich večerních drinků se odehrával na střeše hotelu Ambos Mundos, kde Hemingway ve třicátých letech často přespával. Můžete nahlédnout do místnosti číslo 511, kde spisovatel po svém návratu ze španělské občanské války v roce 1938 napsal "Komu zvoní hrana".

Vykoupat a odpočinout od ruchu velkoměsta jsme vyjeli na jednu z Havanských pláží konktétně na Santa Marii. Je to krásná pláž podobná Varaderu. Nádherná čistá voda ,krásný písek.

 

_mg_1039s.jpg

 

Viñales je krásné údolí se zvláštními horami (mogoty). U úpatí těchto hor se v červené půdě pěstuje údajně nejkvalitnější tabák na světě. Najdeme tu vesničku a v jejím okolí sušárny tabáku a tabáková políčka s palmovými háji a krásnými jezírky. Na lukách se pasou koně, prasata a další hospodářská zvířata. Políčka jsou orána pouze za pomoci zvířat.

 

_dsc2961.jpg


Odsud jsme provedli několik výletů. Jeden z nich jsme provedli na sever do Puerta Esperanza. Původně jsme se chtěli koupat a na mapě byla značka plaže a tak jsme vyrazili. Bohužel pláž byla velmi škaredá a  začalo pršet . Tak jsme prošli městečko kde jsme našli kubánce ,který pracoval u nás.(viz níže) .Nafotili jsme zde pěkné molo. Další výlet byl na jih opět schválně na neznámou pláž na jih pod Pinar del Rio. Našli jsme celkem hezkou teměř opuštěnou pláž. Vzhledem k tomu, že v blízkosti pláže byli chtrče s místními obyvateli, nabídl nám jeden místní " podnikatel " ,že nám udělá langustu. Během chvilky pak donesl na pláž svůj vlastní stůl a židle a my jsme mohli pěkně jíst pod slunečníkem a koukat na karibik.

Určitě doporučuji navštívit město Pinar del Rio. Je to hlavní město provincie kde se nachází i Viñales. Říká se o něm ,že je to město sloupů.

_dsc3381.jpg

 

 

MARIA LA GORDA se nachází na úplném západě Kuby, cca 300km od Havany, v zátoce Bahía de Corrientes - provincie Pinar del Rio. Podle legendy zde kdysi měli základnu karibští piráti a krásná Maria byla jejich šenkýřka a opečovávatelka - vařila, nalévala, léčila šrámy utržené v bojích, utěšovala trudomyslné... Jelikož prý byla při těle, říkalo se jí Tlustá Marie - Maria la Gorda. Když zemřela, pochovali ji piráti pod nejvyšší palmou v zátoce - a jako výraz vděčnosti, společně s jejím tělem, do hrobu umístili velkolepý pirátský poklad. Dnes zde najdeme přírodní rezervaci s potapěčským centrem. Již při příjezdu nás vítá nedotčená příroda a krásné prázdné pláže. Na pláži nacházíme obrovské škeble i kusy korálů. Nádherné.  Ve vodě je mnoho ryb a krásné korálové útesy.

 

_dsc3636.jpg

 

Zde je pár videí z youtube .Moje video přiložím později.

Naše zkušenosti aneb komunismus na vlastní kůži:
Jedna ze zvláštností je nakupování v supermarketech. Jestliže máte nějaký batoh nebo tašku, musíte si ji uložit do šatny, kde vám bude hlídána. Pokud platíte nějakou větší bankovkou, budete potřebovat pas a prodavačka si napíše číslo bankovky, vaše jméno a číslo pasu. Pas budete samozřejmě potřebovat i při směně peněz ve směnárně.

Když se někde ubytujete ( v soukromí), tak paní domácí poběží hned na policii nahlásit, že vás má jako hosty.

Při naší cestě jsme potkali jednoho velmi příjemného a zároveň smutného kubánce, který uměl velice dobře česky, tak jsme dobře popovídali. Pracoval u nás v továrně Jawa a dovezl si domů na Kubu Jawu 350. Bohužel teď nemá peníze ná nákup nových pneumatik, takže nejezdí. Říkal, že motorku prodá a koupí za ní letenku a pojede pracovat do Čech. Tak jsem se ho zeptal, kolik za tu starou motorku dostane? A on že 5500 CUC, což mi vyrazilo dech. Veškeré dopravní prostředky jsou tu velmi drahé.

Galerii mých  fotek najdete na http://kuba2013.webnode.cz/

 

Organizace :

Velmi nehezké překvapení nás čekalo na letišti pří příjezdu, kdy nás lustrovali co máme v batohu a ptali se, jestli jsme profesionálové atd. Bylo to velmi nepříjemné a trvalo to asi 30minut. Měli jsme pocit, že nám foťáky chtějí znárodnit. Zapisovali si, co přesně vezeme, jaké objektivy máme a tato shodná kontrola proběhla dvakrát. Takže pokud se chcete vyhnout kontrole, doporučuji co nejmenší batoh a nebo nepoužívat specializovaný fotobatoh. (Mám batoh Lowepro flipside 400)

Jak jsem si nechal potvrdit od naší známé kubánky z cestovky, kontroly cizinců s fotobatohem jsou časté, i na velvyslanectví nám potrvdili naše obavy o možnosti zabavení techniky v případě ,že se jim nebude cokoliv líbit.

Jinak na Kubě jsme byli 14 dní, z toho 7 dní v Havaně (s návštěvou velmi hezké pláže Santa Maria) a 5 dní ve Viñales a 2 dny na MARIA LA GORDě, kde je potapěčské centrum a já si vyzkoušel svůj první ponor. Výborné, doporučuji, super zážitek.

Jinak doporučuji ubytování v soukromí "casa particular". V Havaně se lze ubytovat od 25 CUC a lze zamluvit pokoj dopředu na netu. Na webu je toho spoustu, já jsem použil k vyhledání stránku www.tripadvisor.com .

Pokud chcete využít zapůjčení auta, je levnější koupit balíček auto+hotel se snídaní a koupit to lze z Čech od cestovky.

Jedna z  mála věcí, která se vozí z Kuby, je rum . Bohužel od mé cesty v roce 2011 výrazně podražil, a to tak, že kvalitní rumy si za téměř stejnou cenu koupím i v ČR, ale levné rumy, jako je třeba Havana Club Blanco, se stále vyplatí. Řekl bych, že celkově podražilo všechno.

Jídlo

 

_dsc2853.jpg

 

Nejlépe se člověk nají v paladaru - v Havaně průměrně od 15 CUC, ve Vinales 10 CUC a mimo i za 5 CUC. Jsou to obvykle obrovské porce jídla. Nabízejí nejčastěji kuře, steak, rybu, krevety, langusty a jiné mořské potvůrky.

RUM a drinky

Drinky, jako mojito, stojí od 2-4 CUC. Nejlepší ho měli v zahradě hotelu Nacional. Daiquiri dělají výborné ve Floriditě a stojí 6 CUC. Kubánci jinak drinky nepijí a moc je neumí dělat. Dál bych varoval před vodou a ledem, který používají na výrobu, můžou přijít zdravotní potíže. Takže doporučuji drinky jen u kvalitních restaurací ...

Jinak již z minulých cest jsem věděl, že budu závislý na džusech Tropical Island. Takže pozor velmi návykové!!!

Samozřejmě jsme povinně dezinfikovali a ochutnali tyto rumíky:

Havana 7 años - kupovali jsme takové "dětské"  lahvičky 0,35l stála 6.7 CUC. (0.7l stála 17CUC) 1litr 20CUC.

Havana Ritual - pro mě nový rum vhodný pro mix s kolou. Nejhorší rum, jaký jsme měli (cena kolem 7 CUC).

 

_dsc2617s.jpg

 Rum Legendario 9 años - Tento rum mě neoslovil, ale nebyl špatný (cena 10CUC).

Rum Legendario Dorado 5 años - byl dobrý a levný, stál kolem 4 CUC. Doporučuji, výborný poměr kvality a ceny.

RUM La Occidental Guayabita del Pinar - doporučuji ochutnat, stojí 3CUC, zajímavý. Odkaz na český eshop

Havana Club Seleccion de Maestros - dobrý ,ale drahý rum. Cena 40CUC . 

 

29119_59731.jpg

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prosba

(Jaroslava , 2. 9. 2015 17:07)

Dobrý den mohu se optat??? Jezdíte na Kubu na hotel nebo jen koupíte letenku??? Chtěla bych jet ale nevím co je lepší děkuji Gajdošová